Poznaj nasze sprawdzone sposoby na profesjonalne realizacje prac budowlanych.
Murowanie ścian bez błędów – na co zwrócić uwagę
Domy jednorodzinne najczęściej buduje się z poddaszem użytkowym ze ścianami kolankowymi i szczytowymi. Ich murowanie to etap, na którym inwestorzy często chcą wprowadzać zmiany.
Warto nie przeoczyć:
- Poprawne wytyczenie budynku
- Wykop i szalunki pod fundamenty
- Fundamenty – zbrojenie i betonowanie
- Izolacja fundamentów
- Instalacja wodna i kanalizacyjna na etapie fundamentów
- Murowanie ścian
- Wykonanie nadproży
- Budowa komina
- Montaż stropu
- Ściany kolankowe i szczytowe
- Budowa więźby dachowej
- Krycie dachu
Wykop i szalunki pod fundamenty
Posadowienie, czyli fundamentowanie, budynku powinno być dostosowane do warunków gruntowych i wodnych występujących na terenie, na którym będzie prowadzona budowa. Warunki te opisane są w opinii geotechnicznej. Fundamenty projektuje się na podstawie takiej opinii oraz obciążeń, jakie muszą przenieść. Rozwiązania projektowe optymalizuje się też pod względem ekonomicznym. Sposób posadowienia i wymiary fundamentów to za każdym razem przypadek indywidualny. Przy korzystnych warunkach gruntowych i niskiej wodzie gruntowej zazwyczaj wykonuje się fundamenty w postaci żelbetowych ław fundamentowych. Natomiast w gruntach o słabej nośności lub w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych częściej stosuje się płytę fundamentową. Jeśli budynek jest rozłożysty, a warunki gruntowe dobre, to posadowienie na płycie nie jest uzasadnione ekonomicznie (jest droższe niż na ławach). Natomiast jeżeli budynek jest podpiwniczony, warto rozważyć takie rozwiązanie.
Poprawne wytyczenie budynku
Zanim umówimy się z geodetą, warto usunąć warstwę humusu, czyli ziemi biologicznie czynnej. Najlepiej przechować ją na działce w pryzmach nie wyższych niż 150 cm. Przy tej wysokości ziemia pozostanie biologicznie czynna, więc będzie można ją wykorzystać podczas urządzania ogrodu.
Na niektórych budowach praktykuje się jednorazowe wykorzystanie ciężkiego sprzętu – do usunięcia humusu i wykonania wykopu z zapasem około 1 m wokół budynku. Wstępne wytyczenie budynku wykonuje wtedy wykonawca robót fundamentowych. Taki sposób niesie ze sobą jednak ryzyko zrobienia zbyt głębokiego wykopu i konieczność jego zasypywania i zagęszczania. Można tak zrobić, gdy działka ma regularny kształt, budynek nie ma skomplikowanego rzutu, jest bez piwnicy i można się odnieść do wysokości w terenie.